29 Haziran 2015

ŞİFALI BİTKİLERLE ASTIMA KESİN ÇÖZÜM
Kronik akciğer iltihabına bağlı olarak gelişen solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan astım, günümüzde pek çok kişide görülmektedir. Bu hastalığa neden olan kesin bir etken yokken, hastalığı tetikleyen pek çok etken vardır. Bu etkenleri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçların yanında doğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanmak en doğrusudur.

                Astım krizlerinin sayısını ve şiddetini düşürmek için soğan ve sarımsak yenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle ağızda çiğnenerek yenen sarımsağın astımın belirtilerini azaltıcı etkisi vardır. Keten tohumu yağı, omega 3 bakımından zengin olduğundan nefes alışverişini kolaylaştırıcı etkisi vardır. Süt ürünleri, kuru baklagiller, yumurta ve soya fasulyesi gibi bazı yiyecekler kompleks B vitamini açısından oldukça zengindir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi astım krizlerini önleyebilir.       Beyaz et, kahverengi pirinç, ton balığı, bazı kepekli tahıllar, yumurta ve kırmızıbiber tüketimi astım hastaları için faydalıdır. Bu gıdalar astım krizlerinin sayısını düşürerek astım hastalarına büyük kolaylık sağlar. Bir kavanoz içinde muhafaza edilebilecek bal, tahin, çörek otu, dövülmüş maydanoz sapı ve tereyağı karışımından her gün bir çay kaşığı tüketilmesinin de astım krizine iyi geldiği bilinmektedir.

                Tuzlu yiyecekler astım ataklarının artmasına sebep olabileceğinden, astım rahatsızlığı olan kişilerin tuzlu yiyecekler tüketmesi önerilmemektedir. Astım hastalarına kızartma türü yiyecekler ve margarin gibi doymuş yağ içeren ürünler iyi gelmeyebilir. Bu sebeple astım hastalarına bu yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir.Şişkinliğe sebep olan aşırı ağır yiyecekler astım ataklarını tetikleyebileceği için çok sık tüketilmemesi önerilmektedir.

                Düzenli beslenmek ile astım krizleri önlenemeyebilir fakat doğru beslenme ile bu krizlerin sayısı ve şiddeti minimuma indirilebilir. Bu sebeple astım hastalarının yedikleri besinlere dikkat etmeleri, hastalıklarıyla mücadele etmelerini kolaylaştırıcı etki yapar. Tavsiye edilen şifalı bitkiler ve ilaçlar tüketildiğinde astım hastalığının etkileri en aza indirgenmiş olur.

Akciğer

Solunum yolu

Sarımsak

 Astım krizi

 

 Keten tohumu 


Bu haber : 1264 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66921 kez ziyaret edilmiştir.