Bu sayfa : 41650 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

ANTİBİYOTİK ETKİLİ ADAÇAYI
Adaçayı, yumuşak dokulu ve tatlı tada sahip bir bitkidir. Adaçayı, sağlığa çok faydalı bir bitki olmasından dolayı günümüzde kullanımı gittikçe artmaktadır. Latince türetilen isminin anlamı “iyileştirmek için” olan bu bitkinin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Adaçayı zararlı toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırarak sağlığınıza sağlık katmaktadır. Beyin işlevini ve fonksiyonlarını geliştiren bu bitki, stresi azaltarak sakinleştirici etki göstermektedir. Bronşit ve astım hastalarına iyi gelmekte, bu hastalıkların belirtilerini hafifletmektedir. Karaciğeri temizleyerek sağlıklı çalışmasını sağlar. İdrar yolu iltihaplanmalarında içilen bir bardak adaçayının bile çok büyük etkisi ve faydası olacak, tedavi aşamasında büyük yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Aşırı terlemenin önüne geçen adaçayı bitkisi, menopoz dönemindeki kadınları da rahatlatarak menopoz dönemi sonrasında görülen belirtileri en aza indirir. Yaşlanmanın bir belirtisi olan saç beyazlamasını yavaşlatarak genç görünmenize katkı sağlar. Hafızayı güçlendirerek unutkanlık ve Alzheimer hastalığına karşı tedavi edici yardımcı bir gıda olarak kullanılır. Mantar enfeksiyonlarına ve diş eti iltihaplarına karşı tedavi edici gücü çok yüksektir. Ağızdaki yaraların iyileştirilmesi açısından içilen adaçayı, bu yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Kan şekerini düşürdüğü bilinen adaçayı, sağlığa yararlı bir bitkidir. Sinirsel baş ağrısının önüne geçerek baş ağrılarınızı hafifletici etki gösterir. Safra kesenizin düzenli çalışmasını sağlar. Gargara suyu olarak kullanılan adaçayı bitkisinin boğaz ağrılarını engellediği ve azalttığı da yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Bütün bu faydaların yanında, hamile ya da emziren kadınların adaçayı kullanması sakıncalı olabilir. Epilepsi hastası olan kişilerin de adaçayı tüketmesi önerilmemektedir. Aşırı tüketimi durumunda toksik etkiye yol açtığından dolayı iki haftadan daha uzun süreli kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sürekli bir hastalığınız veya geçici bir sağlık koşulunuz bulunuyor ise adaçayı tüketmeden önce doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Tatlı

Toksin

 Stres

Menopoz

 İltihap

 

 Gargara


Bu haber : 1564 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 69394 kez ziyaret edilmiştir.