29 Haziran 2015

BÖBREK RAHATSIZLIĞINA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER


Sonraki »

« Önceki
Sonraki »

« Önceki
Sonraki »

« ÖncekiSessiz belirtileriyle yavaş yavaş ortaya çıkan böbrek rahatsızlıkları, günümüzde az su tüketen veya böbreklerini aşırı zorlayacak derecede çok su tüketen insanların başlıca derdidir. Böbreklerimiz bizim için hayati önem taşıyan organlarımızdır. Böbrek rahatsızlıklarını atlatmak için doktorunuzun verdiği reçeteye uymanın yanında bitkisel şifa kaynaklarından da yararlanmanız tavsiye edilir.

                Üzüm şırası ve anason tohumlarının tozu karıştırılıp elde edilen karışım içildiği takdirde böbrek taşlarını düşürücü etki yapmaktadır. Böbrek taşlarının sebep olduğu ağrılara suda kaynatılmış arpanın sıvısı iyi gelmektedir. Ayrık otunun kökü kaynatılarak elde edilen sıvı içildiğinde böbrek taşlarını ve idrar yollarında bulunan kumu düşürmektedir. Meyankökü tüketildiğinde böbrekteki ve idrar yollarındaki taşları düşürücü etki yapar. Nohudun böbrek kumlarını temizleyici etkisi vardır. Pırasa bitkisi de böbrek taşlarının ve böbrekte oluşan kumların düşürülmesi ve vücuttan uzaklaştırılması için böbrek hastalarına büyük fayda sağlamaktadır. Aynı şekilde enginar bitkisi de böbrek kumlarının dökülmesinde yardımcı bir bitkidir.

                Bir miktar kurutulmuş adaçayını kaynatıp içtiğinizde böbrek ve mesane rahatsızlıklarınıza fayda sağladığını göreceksiniz. Böbreklerinizi çalıştırması için armut yemeniz önerilmektedir.Aşk otu gövdesi çok miktarda tüketilmediği sürece böbrek ve mesane hastalıklarına iyi gelmektedir. Huş ağacının yapraklarından elde edilen çay, tembel böbreklerin çalışmasını tetikleyerek vücudun su tutmasına karşı önleyici bir etki yapar. Lavanta çiçeğinin böbrekleri temizlediği bilinmektedir.  Böbrek iltihabı olan kişilerin mürver ağacının kabuklarıyla yapılan çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Turp tüketimi, böbreklerde bulunan mikropların öldürülmesi açısından çok faydalıdır. Asya ginsengi, böbreklerin işleyişinin normal düzeylere getirilmesi açısından çok yararlıdır. Böbrek iltihabı ya da mesane iltihabı olan hastalar için badem yemek çok faydalıdır. Eğer böbrek ağrısı çekiyorsanız badem tüketmek ağrınızı giderecektir. Bakla bitkisi idrar yollarını temizleyici etkisiyle böbrek ağrılarını dindirici özelliğe sahiptir.

Su

Bitkisel

 Üzüm şırası

Böbrek taşı

 

Böbrek İltihabı


Bu haber : 1290 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66934 kez ziyaret edilmiştir.