29 Haziran 2015

BİTKİLERİN BEYNİ CEVİZ


Sonraki »

« ÖncekiCeviz, magnezyum ve yağ profili içeren bir gıdadır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen ve beyine benzemesiyle de ilgi çekici bir görünümü olan cevizin zekâ gelişimine olan etkisi oldukça büyük.Özellikle çocuklarda ve gençlerde tüketildiğinde zekâ gelişimini olumlu yönde etkileyen ceviz, içerdiği yağ asitleri ile kalp atışlarını düzenler ve kalp hastalıklarını önler. Prostat kanserinin en büyük düşmanı olarak bilinir. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin tedavisinde kullanılmasının yanı sıra davranış bozukluğu olan çocuklarda da kullanılması büyük ölçüde fayda sağlar.

 Hafızanın güçlendirilmesi ve korunmasında önemli rol oynadığı için Alzheimer gibi sinir sistemine zarar verici rahatsızlıkların ilerleyişini durdurur ve engeller. İlerleyen yaşlarda görülebilen kemik hastalıklarından koruyan ceviz, kemiklerin zayıflamasını ve erimesini önleyerek kemiklerdeki mineral eksikliğini minimuma indiren bir yemiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalp ve tansiyon hastası olan kişilerin ceviz tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ceviz, kan basıncını ayarlayıcı özelliği ile kalp ve tansiyon hastalığı çeken kişilerin tedavi sürecinde en önemli yardımcı ek gıdaları arasındadır. Ceviz, kötü kolesterolün kontrol altına alınıp düşürülmesi aşamasında çok önemli bir rol oynar.Tansiyon hastalığı olan kişilerin ceviz tüketmesi çok önemlidir. Bu hastalığın ortadan kaldırılması aşamasında ceviz büyük bir rol oynayarak hastalığı düşürücü etki yapmaktadır. Beyin damarları için çok faydalı olan ceviz, kan pıhtılaşmasını önleyici özelliğe de sahiptir.Sedef ve egzama gibi deri hastalıkları da ceviz tüketilmesiyle zamanla ortadan kalkmaktadır. Ayrıca kanseri önleyici etkisiyle öncelikle beyini ve buna bağlı olarak da vücudu koruyarak bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Her yararlı şey gibi cevizin de fazla tüketimi bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin cevizin tüketimi belirli bir miktarı aştığında ters etki gösterebilen ceviz, kilo alımı gibi sorunlara da sebebiyet verebiliyor.

Beyin

Zeka

Kalp

Hafıza

Alzheimer

Kemik

Tansiyon

 

Kanser


Bu haber : 867 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66923 kez ziyaret edilmiştir.