29 Haziran 2015

DERİ HASTALIKLARI


Sonraki »

« Önceki
Sonraki »

« ÖncekiCiltte görülen hastalıkların sayısı sayılamayacak kadar çoktur. Bu hastalıklar hemen hemen herkeste görülebilir. Birçok insan cilt hastalıklarının önüne geçmek ve bu rahatsızlıkların etkisini azaltmak için bitkisel yöntemlerden yararlanmaktadır.

                İltihaplı yara ve çıban tedavisinde adaçayı kullanılması önerilmektedir. Çıbanın üstüne taze andız otu sarıldığında çıban çok daha çabuk iyileşir. Andız otu ayrıca egzamaya, kaşıntılı deri rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Ardıç dallarından elde edilen su da çıbanlara iyi gelmektedir. Ayrıca bu özel su şişlikleri de tedavi eder. Ebegümeci bitkisinin yapraklarından üretilmekte olan merhemler de çıbana iyi gelmektedir. Mine çiçeği bitkisinin suyu, yaraların ve özellikle çıbanların üzerine uygulandığında iyileşmeyi hızlandıran önemli bir şifa kaynağıdır.

                Çilek çayı ergenlik sivilceleri için birebirdir. Üzümün cildi güzelleştirici etkisi vardır. Anason tohumları kaynatıldığında elde ettiğimiz su ile cilt bakımı yapılabilir. Salatalık suyu uykudan önce yüze ve ellere sürüldüğünde kırışıklıklardan koruyucu etkisiyle cildi güzelleştirir. Aşk otunun kökleri kaynatılarak yüzdeki lekeleri yok edici özel bir sıvı elde edilir. Elma, uçuğa karşı etkisi olan bir meyvedir. Kanarya otunun ezilme yoluyla elde edilen merhem, yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Aynı işlem havuçla uygulanırsa yaralar çabuk kapanır, yanıklar en kısa zamanda iyileşir. Ayrıca havucun kırışıklıklara iyi geldiği de bilinmektedir. Melek otu sıkılarak elde edilen sıvı yaraların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

                Çam dikeni ince ince doğranarak suda kaynatıldığında elde edilen su duş alırken kullanıldığında cilt hastalıklarına iyi gelir. Frenk maydanozu olarak bilinen bitkinin ezilmesiyle elde edilen merhemin egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Ceviz yağı nasırların üzerine uygulandığında zamanla nasırın ortadan kalkmasını sağlar. İncir dalındaki sıvı nasır tedavisinde ve siğil gibi oluşumların yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Cilt

Çıban

 Kırışıklık

 Andız otu

 

Egzama


Bu haber : 2258 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66925 kez ziyaret edilmiştir.