29 Haziran 2015

DİYET LİSTELERİNİN BAŞI PIRASA


Sonraki »

« ÖncekiSağlığa olan yararı nedeniyle uzmanların gözbebeği olmuş olan pırasa, diyet listelerinin de olmazsa olmazıdır. Sindirimi düzenleyici etkisi ve zengin vitamin içermesi sebebiyle pırasa mutlaka tüketilmesi gerekenler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

İçerdiği A, C, K ve B6 vitaminleri ve besin lifleriyle pırasa sağlığa oldukça yararlı bir bitki. Damarları koruyucu etkisi pek çok araştırmayla kanıtlanan bu sebze, yüksek tansiyonu düşürme amacıyla tüketilmesi faydalı olan bir bitkidir. Gebelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen pırasa, annenin ve bebeğin ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının sebebi olan aminoasit miktarının düşmesinde büyük rol oynar. Güçlü antioksidanlar içeren pırasa, vücudumuzda bulunan tehditlere karşı bizlere koruma kalkanı oluşturmaktadır. İçerdiği vitaminler, manganez ve demir açısından oldukça zengin olan bu sebze vücudumuza enerji sağlar.

Kemik gelişimi ve sağlıklı doku oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Kemik sağlığının korunmasında ve kan akışının düzenlenmesi açısından önemli olan pırasa, günlük K vitamininin yarısını karşılamaktadır. Ayrıca pırasa, göz hücrelerini koruyarak ileriki yaşlarda görülme ihtimali yüksek olan katarakt gibi hastalıkların önüne geçmek için muhakkak tüketilmesi gereken bir sebze olarak karşımıza çıkar. Kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken temel sebzelerden biridir. Sindirim sistemine destek sağlar. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökme aşamasında vücuda yardımcı olan önemli bir sebzedir. Astım, romatizma, damar sertliği ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Basur şikayeti olan kimselere oldukça faydalıdır. Anne sütünün artması için tüketilmesi gereken gıdalardandır. Kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Ayrıca pırasa kaynatılarak suyu ciltteki akne ve sivilcelere uygulandığı takdirde istenmeyen sivilcelerin ve ciltteki lekelerin yok edilmesinde önemli rol oynamaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller saç sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Saç köklerini güçlendirici etkisi bilinmektedir.

Diyet

Sindirim

 Kemik

Vitamin

Basur 


Bu haber : 1362 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66909 kez ziyaret edilmiştir.