Bu sayfa : 41649 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

GÖZ HASTALIKLARINA BİTKİSEL ÇÖZÜM
Vücudumuzdaki en önemli organlardan biri şüphesiz gözdür. Gözümüz, çevremizi daha iyi bir şekilde algılayabilmemiz için sağlıklı bir şekilde çalışmalıdır. Bu sebeple gözümüze yararlı olan doğal besinleri tüketmek gözsağlığımıza yapacağımız önemli bir yatırımdır. Özellikle genç yaşlarda bol meyve ve sebze tüketilmesi, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek göz hastalıklarını ve görme kayıplarını %36 azaltmaktadır.

Göze benzemesiyle bildiğimiz havuç göz sağlığını korumak için tüketilmesi gereken başlıca bitkidir. Havuç, çiğ yenebildiği gibi pişirilerek, suyu sıkılarak da tüketilebileceğiniz alternatifi bol bir yiyecektir. Portakal ve portakal suyu da göz sağlığı için tüketilmesi önerilen bitkilerdendir. Kırlangıç otu göze parlaklık vererek kuruluk olan gözlere nem kazandırır ve göz kuruluğunu ortadan kaldırır. Rezene de göz kuruluğunun tedavisinde kullanılabilecek faydalı bir bitkidir. Rezeneyi suda kaynatıp tüketirseniz göz kuruluğunun ve göz yorgunluğunun azaldığını görebilirsiniz. Çapaklanan ve iltihaplanan gözlere çay sürmek yıllardır süregelen geleneksel bir yöntemdir. Bu yöntem göz iltihaplanmalarına birebirdir. Göz kapağına çay kompresi yaparak aşırı çapaklanma ve göz iltihaplanmasının önüne geçebilirsiniz.

İçerisindeki klorofil maddesinin yardımıyla gözdeki şişkinlikleri ve mor halkaları gideren maydanoz, kompres yapılarak da göze uygulanabilen faydalı bir bitkidir. Dinlendirici etkisiyle bilinen papatya, çayı yapılarak göze kompres edildiğinde göz yorgunluğuna ve göz kuruluğuna karşı gözü dinlendirir. Gözdeki enfeksiyonların giderilmesinde zerdeçal ve zerdeçal içeren ürünler kullanılması tavsiye edilmektedir. Gül suyunun da göze iyi geldiği bilinmektedir. Kompres olarak uygulanan gül suyu, gözdeki kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca göz altlarındaki koyu lekeleri de azaltır. Göz nezlesine iyi gelen bitkilerden biri de kavundur. Kavunun tüketilmesi, gözleri rahatlatarak göz nezlesini yok eder. Ceviz yapraklarının kaynatılarak elde edilen suyla kompres yapılması da göz iltihaplanmalarına birebirdir.

Havuç

Portakal

Rezene

İltihap 


Bu haber : 1639 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 69393 kez ziyaret edilmiştir.