Bu sayfa : 39717 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

İSHAL VE KABIZLIK


Sonraki »

« Önceki
Sonraki »

« Öncekiİshal ve kabızlık, günlük hayatta karşılaştığımız durumlardandır. İshal sıkça tuvalete gitmeye neden olan bir durumdur. Kabızlık ise genelde beslenme şeklinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. İshali ve kabızlığı etkileyen bazı yiyecekler vardır. Bu gıdaları bilinçli bir şekilde tüketmek, ishal ve kabızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

                İshal, vücudun su kaybetmesine neden olabilen bir durum olduğundan bol bol su içmeniz önerilir. Bunun dışında yapılabilecek şeylerden biri papatya çayı içmektir. Papatya çayı, bağırsak iltihaplanmalarına sebebiyet veren bakterileri etkisiz hale getirerek ishalin tedavisine yardımcı olur. Süt, kafeinli içecekler, baharatlı ve yağlı gıdaların tüketilmesi ishali artırıcı etki yapacağından bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Pirinç, içerdiği nişasta ile ishale iyi gelir, fakat tüketim aşamasında yapılacak pirinç pilavının çok yağlı olmaması gerekmektedir. Muz da ishale iyi geldiği bilinen meyvelerdir. Elmanın kabuğu ishale iyi gelmese de soyulmuş elma ishale birebirdir. Limon suyunun da ishale iyi geldiği bilinmektedir.

                Kabızlığa sebep olan yiyeceklerden uzak durarak kabızlığın tedavisine başlamalıyız. Aşırı yağ içeren, baharatı bol, kırmızı etin ağırlıkta olduğu bir beslenme biçimi kabızlığa neden olmaktadır. Yağ tüketimini azaltarak, kırmızı et yerine tavuk ve hindi gibi beyaz et çeşitlerini tüketerek, lifli gıdalar tüketerek kabızlığın ortadan kaldırılması için en büyük adımı atmış olursunuz. Diğer önemli aşama ise kabızlığı giderici gıdalar tüketmektir. Nane çayı, rezene çayı gibi çaylar sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve tuvalete çıkmanızı kolaylaştırır. Taze meyve ve sebze tüketimi de kabızlığa iyi geldiği bilinen tavsiyelerdendir. Baklagillerin, kepekli tahılların ve kabuklu yemişlerin tüketilmesi kabızlığa faydalıdır. Bol sıvı tüketmek de tedaviye yardımcı olur. Çay ve kahvenin aşırı tüketilmemesi bu aşamada size yardımcı olabilir. Balık gibi omega yağ asidi açısından faydalı yiyecekler tüketmeniz önerilir.

Su

Papatya çayı

Muz

Yağ

Beyaz et 


Bu haber : 1428 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66972 kez ziyaret edilmiştir.