06 Temmuz 2015

KANSIZLIĞA KARŞI DİNAMİK ŞİFALI BİTKİLER


Sonraki »

« ÖncekiKansızlık hastalığı genellikle kadınlarda ve çocuklarda görülmesi yaygın bir görüşken erkeklerden de her 10 kişiden 2 sinde görülmektedir. Günümüzde kansızlık diğer adıyla anemi yaygın bir hastalıktır. Kansızlık hastalığının nedenlerine bakılacak olursak en başta demir eksiliği gelir.Dengeli beslenmeme sonucu ortaya çıkan demir eksikliğin çaresi faydasını saymakla bitiremediğimiz birçok bitkide mevcuttur.Bunların başında keçiboynuzu pekmezi gelir. Kansızlıktan halsiz düşen bireyi 2-3 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi gün boyu dinç tutacaktır.

Kansızlık için bitkisel çözümler de demir, B12 Vitamini ve folik asit içeren bitkilerdir.Bu bitkiler sayesinde kansızlığın neden olduğu iştahsızlık,bulantı, dikkat dağınıklığı, sık üşüme,tende solgunluk,baş dönmesi, saçlarda dökülmelerden kurtulmak günümüzde çok daha kolaydır. Öncelikle bu bitkilerden koyu yapraklı olanlarda bol miktarda demir bulunur. Ayrıca bir günde vücudun ihtiyaç duyduğu demir miktarı erkeklerde 10mg kadınlarda ise 18mg’dır.Ispanak, brokoli, kuşkonmaz da oldukça fazla demir bulunmaktadır. Normalde Isırgan otunun tohumları,yaprakları,kökleri kullanılmaktadır. Kansızlık için ise alternatif tıp da tohumlarının kullanılması tavsiye edilir. Ek olarak ısırgan otunun çayı da çok faydalıdır. Hazırlanışı oldukça kolaydır.Bir su bardağı kaynamış suya ince incekıyılmış ısırgan otundan yarım tatlı kaşığı kadar atılarak haşlanır ve süzülür. Hazırlanan bu çay günde 3-4 bardak rahatlıkla tüketilir.Demir yönünden zengin bir başka bitki de kakao bitkisidir.Özellikle 50 gram bitter çikolatanın içerisinde 1.75 gram demir vardır. Bol suyla yıkanmış taze meyvelerle tüketilir.Sık tüketilen ama faydaları yeterince bilinmeyen bitkilerden maydanoz yüksek miktarda demir içerir. Bir tutam maydanoz kanı temizlediği gibi yarım bardak maydanozda da 1.89 mg demir mevcuttur. 

Kan üretiminin azalması sonucu meydana çıkan kansızlığa alyuvarların üretilebilmesi için folik asit, alyuvarların kemik iliğinden üretilebilmesi için ise de B12 Vitamini gereklidir.Folit asit içeren bitkiler koyu yeşil yapraklı bitkiler, tüm tahıllar ve kuru baklagillerdir. B12 Vitamini içeren besinler ise genellikle süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinlerdir. Kansızlık hastalarının özellikle dikkat etmeleri gereken bir konuda yoğurt ile et, ıspanak gibi yemekleri birlikte tüketmemeleridir. Birlikte tüketildiği takdirde vücutta demir emilimi normalin altında olacaktır.


Bu haber : 1267 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66933 kez ziyaret edilmiştir.