19 Haziran 2015

KİMYONUN FAYDALARI


Sonraki »

« ÖncekiZengin mutfağımızda baharatlar lezzetli yemeklerin yapımında önemli rol oynamaktadır. Kimyon da yemeklerimize lezzet veren baharatlarımızdan bir tanesi. Kimyon yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra sağlık açısından da önemlidir. Vücut sağlığı için hayati önem taşıyan vitamin ve mineraller içermektedir. Karbonhidratlar açısından da zengin olan kimyon ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir. Kimyon  A, C, E, K vitamini, kalsiyum, fosfor, demir,bakır,manganez, magnezyum ve çinko içermektedir. Beta karoten deposu olarak bilinmektedir.

Kimyon eski çağlardan itibaren alternatif tıpta hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasına önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kimyonun iştahı açtığı ve hazımsızlığı giderdiği de bilinir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önleyerek şişkinliği azaltır. Birikmiş gazı söktürür. Hava yutmayı önler.  Sinirleri yatıştırır.  Sinirsel olan baş dönmelerini keser.  Emzirme döneminde anne sütünü arttırır.  İdrar söktürür.  Yüksek tansiyonu düşürür.  Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizmal hastalıklara faydalıdır. Şişmanlıkta metabolizmayı hızlandırmada yardımcı olur.

 

Kimyonun bol miktarda içerdiği fosfor,ciltte meydana gelen sivilce, dökülme gibi sorunların giderilmesinde kullanılır. Toksinlerin boşaltımla vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Kimyonun içerdiği E vitamini ciltte meydana gelen egzama mantar gibi cilt ve alerjik hastalıkların önüne geçebilir. İçerdiği E vitamini aynı zamanda yaşlanmadan kaynaklanan cilt lekeleri ve cilt sarkmaları gibi problemlerin ortadan kalkmasına neden olur. Kimyon suyuyla banyo yapıldığında ciltteki kaşıntı ve dökülmeler geçer. Kimyon suyu içildiğinde avuç ve ayak tabanlarındaki yanma hissi geçer. Kimyon aynı zamanda saç sağlığını korumada ve saçların sağlıklı büyümesinde önemli rol oynar. İlaç olarak sirke ile ya da su ile kaynatılarak içilirse nefes darlığına karşı faydalıdır. İltihaplı yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına tedavi için kullanılır. Ancak hamilelikte kullanılmamalıdır ve bu yağın sürüldüğü bölge güneşten korunmalıdır. Bu kadar faydası olan mucizevi bir bitkiyi kullanıp, derdimize çare bulmak yine bizim elimizde.


Bu haber : 513 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66968 kez ziyaret edilmiştir.