Bu sayfa : 39714 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

LEZZET HARİKASI KARNABAHAR


Sonraki »

« ÖncekiLahana yapraklarıyla benzerlik gösteren yaprakları ile sağlığa çok faydalı olan karnabahar, bitmez tükenmez faydalarıyla tüketmemiz gereken sebzelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fosfor ve vitamin bakımından oldukça zengin olan karnabahar, vücudun ihtiyacı olan A, B1, B2,E ve C vitaminlerinin bir kısmını karşılamaktadır. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça yararlı bir sebze olan karnabaharın içeriğinde sülfür, silisyum, klor ve demir gibi elementler de bulunur. Dengeli beslenmenin anahtarı olan karnabahar düzenli olarak tüketildiğinde sağlıklı yaşamın kapısı aralanmış demektir. Buharda pişirilen ya da suda haşlanan karnabahar, besin değerini koruduğu için diyete giren kişilerin ve hastaların tercih ettiği bir sebzedir.

İdrar söktürücü özelliği bulunan karnabaharın mide problemlerine karşı koruma kalkanı oluşturduğu da bir gerçektir. Karnabaharı düzenli olarak tüketen bir kimsenin mide rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı çok düşüktür. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan karnabahar, özellikle karaciğerde bulunan toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve karaciğerin temizlenmesi açısından çok yararlıdır. Cinsel gücü ve isteği artırıcı özelliği vardır. Şeker hastası olan kimselerin de fayda görebileceği ve sıkça tüketebileceği bir sebzedir. Folik asit açısından çok zengin olan karnabahar, gün içinde elde etmemiz gereken folik asit ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır.

Kalp için de çok yararlı bir sebze olduğundan kalp hastalarının büyük bir bölümü karnabaharı düzenli tüketmektedir. Kalp hastalıklarına karşı koruyan karnabahar aynı zamanda obeziteye yakalanma olasılığını da düşürmektedir. İçerdiği su ve liflerle sindirim açısından vücudu zorlamayan bir sebze olan karnabahar sindirim sistemini düzenleyerek rahatlatır. Kabızlığı giderir ve hazımsızlık problemini ortadan kaldırır. Kolon kanseri riskini de gideren karnabahar, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynar.

Fazla karnabahar tüketimi böbrek rahatsızlığı olan kişilerde ve gut hastalığına sahip kişilerde yan etkiler yapabileceğinden, bu hastaların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Vitamin

Diyet

Mide

Toksin

Folik Asit

Kalp 


Bu haber : 1435 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66969 kez ziyaret edilmiştir.