Bu sayfa : 39716 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

MUZUN FAYDALARI


Sonraki »

« ÖncekiTatlı tadıyla 7'den 70'e herkesin favori meyvesi muz, tadıyla yerken keyif almamızı sağlarken faydalarıyla da sağlığımızı korumaya yardımcı oluyor.İçerisinde bulundurduğu yüksek mineraller sayesinde sağlığımıza en çok faydalı besinlerden birisidir.Kan basıncı düzeyinin korunması açısından oldukça önemli bir mineral olan potasyum bakımından zengin muz, yüksek tansiyonu düşürmek, damar tıkanıklığını önlemek, kalbin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesine yardımcı olmak ve dolayısıyla kalp ve damarlara bağlı hastalıklardan korunmak için önerilen meyveler arasında yer almaktadır. Ancak muzun tek dezavantajıyaklaşık 110 kalori olmasıdır. Yetişkinler için günde 1 adet tüketilmesi önerilmektedir.Şeker hastalarının daha dikkatli tüketmesi önerilir.

Muz,aşırı mide asidinin üretilmesini engeller ve ülser oluşumunu önler. Eğer ülser var ise ülserin tahriş olmasına neden olmaz.İshalin neden olduğu halsizliğe karşı kullanılır. Bu özelliğiyle aşırı efor sarfettiren terlemeye neden olan egzersizlerden sonra muz tüketimi önerilir. Muzun da içinde bulundurduğu A , C ve E vitaminleri göz sağlığını korumada işe yaramaktadır.

 

Muzunpsikolojikfaydalarıdavardır.İçerisindedepresyontedavisinde kullanılan “tryptophan” içerir. Egzersiz sırasında veya geceleri yaşanan kas krampları sırasında muz yemek işe yarar.Adet öncesi sendromu yaşayanlar için muz tüketmek vücudun kendini daha iyi hissetmesini sağlayan serotonin üretimini tetikler.B6 vitamini bakımından zengin olan muz vücudun aşırı su tutmasını önler, zayıflamaya yardımcı olur, sinir sistemini destekler, ve beyaz kan hücresi üretimini arttırır. Sindirime yardımcı olan ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan pektin içerir. Bu nedenle toksinleri atmak için bilinen birçok muz detoksu vardır. Zengin life sahip olan muz bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı önlemede yardımcı olur.İçerisinde bulunan potasyum sayesinde düzenli olarak muz tüketerek hafıza ve konsantrasyon kuvvetlendirilebilir.Sinek sokması ya da kaşınan bölgelere muz kabuğunun içinin sürülmesinin iyi geldiği bilinmektedir.Sigarayı bırakırken yaşanan “yoksunluk” belirtilerini B vitamini, potasyum ve magnezyum içeren muzu düzenli olarak tüketerek giderebilirsiniz. Böylece sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.


Bu haber : 1734 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66971 kez ziyaret edilmiştir.