Bu sayfa : 39710 kez ziyaret edilmiştir.
29 Haziran 2015

SAĞLIKLI BESLENMENİN YOLU KEREVİZ
Düşük kalorili bir sebze olan kereviz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde çok tüketilen sebzeler arasındadır. Diyet yapanlar, kerevizin kendine has tadını sevenler ve sağlıklı beslenmek isteyenler için kereviz ideal bir besindir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda kerevizin tansiyon hastalarına ve özellikle hipertansiyon sorunu olan kişilere iyi geldiği bilinmektedir. Kereviz sapında bulunan bazı bileşenlerin damarları ve kasları rahatlattığı belirtilerek kan basıncını düzenlediği ve kan akışını kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır. Stresi azaltıcı etkisi olan kerevizin kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır. Adet sancısı olan kişilerin kereviz sapı ve suyunu tüketmeleri önerilmektedir. Kasları rahatlatmasıyla bilinen kereviz, adet dönemindeki krampları da hafifleterek rahatlatıcı etkisini gösterebilmektedir.

Pankreas kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünde zarara uğrayan hücrelerin çoğalmasını engellemesi ve kanserli bölgenin küçültülmesi açısından oldukça yardımcı bir besindir. İleride üretilecek kanser ilaçlarının birçoğunun kereviz içereceği belirtiliyor. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde kerevizin önemli bir rolü bulunmaktadır. İçerdiği yüksek oranda besin lifi sayesinde sindirim sorunlarını ortadan kaldırmada yardımcı olan kereviz, özellikle kabızlık gibi sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır. Kerevizin aşırı tüketimi ishale neden olabileceğinden fazla tüketimden kaçınmanız önerilir.

İyi bir idrar söktürücü olan kerevizin vücudu toksinlerden temizlediği ve vücuttaki sıvı dengesini koruduğu bilinmektedir. Enfeksiyona bağlı hastalıkların iltihabını azaltmaya yardımcı olurken romatizma gibi hastalıkların belirtilerini azaltabilecek özelliklere sahip olduğu için tüketilmesi önemle tavsiye edilmektedir. Uyku sorunu olan kişilerin uykuya geçiş aşamasını kolaylaştırmaları için kereviz tüketmeleri önerilmektedir. Gece yatmadan önce içilecek bir bardak kereviz suyunun uykuya geçişte çok etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Aşırı kereviz tüketimi vücuttan su kaybının aşırı miktarlara ulaşmasına sebebiyet verebilir. Bunun bir sonucu olarak vücutta halsizliğe yol açabilir. Aşırı tüketim mide kramplarına ve sindirim sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden faydalı da olsa tüketeceğimiz her bitkinin aşırısına kaçmamakta büyük yarar vardır.

Sağlıklı beslenme

Diyet

Stres

Kan

Tansiyon

Kanser

Uyku


Bu haber : 1186 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66963 kez ziyaret edilmiştir.