19 Haziran 2015

VİTAMİN DEPOSU HAVUÇ


Sonraki »

« ÖncekiVitamin deposu olarak da bilinen havuç A, B, C, D, E vitaminlerince zengin olduğu gibi içerisinde karoten şeker ve fosfor da bulundurur. Havucun gözlere iyi geldiği halk arasında da bilinen yararlarından biridir. Gözlere iyi gelmesinin nedeni içinde bulundurduğu beta karotenden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda beta karoten cilt, saç ve tırnakların korunmasından kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına kadar pek çok noktada önem taşır.

Havuç lif bakımından zengin bir besin olduğu için sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayarak kabız gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Tokluk hissi verdiği için diyet yapanların atıştırmalık olarak havuç yemeleri önerilir. Yapılan araştırmalara göre beta karoten tarafından zengin bir beslenmenin prostat kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri ve kolon kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.  Havuç aynı zamanda kalp hastalıkları ve damar sertliklerine karşı yararlıdır. Bu sayede kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır. Kanı temizlemede ve vücudun asit dengesini korumada yardımcıdır. Anne sütünü arttırır. Tansiyonu yükselten sodyumu dengeler ve kandaki kolestrol oranını düşürür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardım eder ve bağırsak iltihaplarına ve böbrek iltihaplarına karşı etkilidir. Astım, bronşit ve öksürüğe karşı faydalıdır. Hafızayı kuvvetlendirdiği Alzheimer, Romatizma ve gut hastalığına iyi geldiği bilinir. Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korumada yardımcıdır. Güneş ışınlarına karşı cilde tazelik, canlılık ve esneklik vererek yaşlanma karşıtı etkisi gözlenir.

Bu kadar yararı olan bir besin maddesini düzenli olarak tüketmek mide hastalıklarına da iyi gelir ve günde bir adet çiğ olarak ya da bir bardak posalı havuç suyu içmek vücut için faydalıdır. Ayrıca havucu haşlanmış olarak da yiyebilirsiniz. Tercihi size kalmış. Yapay yoldan alınan vitaminler yerine günde bir bardak havuç suyu ya da bir adet orta boy havuç yiyerek bu kadar faydanın yanı sıra kendinizi daha zinde ve enerjik hissetmek sizin elinizde.

Göz

Karoten

Diyet

Vitamin


Bu haber : 570 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

Bu sayfa : 66967 kez ziyaret edilmiştir.